Facebook

Thermowood Nedir?

Thermowood; Ahşabın yüksek derecede ısı (185°C ve 212 °C) ve su buharıyla termal modifiye edilmesi işlemidir. Bu işlem; ahşabın cins, kalınlık ve başlangıç rutubeti gibi bazı değişkenler dikkate alınarak, 48-96 saatleri arasında uygulanmaktadır.

Thermowood işlemi üç safhadan oluşmaktadır. Bunlar; kurutma, Thermowood ve kondisyonlama safhalarıdır. Bu işlem, ahşabın ömrünü kısaltan olumsuzlukların çoğunu minimize etmekte ve ortadan kaldırmaktadır.

Ahşaba uygulanan Thermowood işlemi neticesinde ahşabın doğal yapısında bulunan ve ahşabın kullanım ömrünü kısaltan ekstra maddeler (glikoz, sitrik asit, reçine vb.) ahşaptan atılır ve kalan kısım kristalize edilir. Bu işlem ahşabın fiziksel özelliklerinin iyileşmesini, dayanım süresinin uzamasını ve mükemmel bir renk almasını sağlar.

Ahşabın nem oranının düşmesi ve bağıl suyun ahşaptan uzaklaşması sonucu ahşap stabil hale gelir.

Thermowood işlemi uygulanacak ahşap kalitesi çok önemlidir. Thermowood üretiminde kullanılacak olan ahşabın ormandan çıkmasından itibaren kontrol edilerek, ahşabın budak yapısı, lif yapısı, ağacın yaşı, rutubeti ve termal modifikasyona uygunluğu kontrol edilmektedir.
Prensipte her ağaç türüne modifikasyon işlemi yapılabildiği halde genel olarak termal modifikasyon uyguladığımız ağaç türleri; Çam, Ladin, Dişbudak, Meşe, Kayın ve İroko’dur.

defne_ahsap_thermowood